Tutaj znajdziesz wiele informacji o historii i początkach telewizji polskiej
- od lat 30-tych XX wieku aż do teraźniejszości.


Dwa programy

     W 1970 roku podczas wielkiej uroczystości uruchomiono drugi ogólnopolski program telwizyjny. Nazwano go TVP2 i praktycznie od samego początku kanał ten skupiał się głównie na prezentowaniu audycji rozrywkowych oraz kulturalnych.

Innym ważnym wyarzeniem było tak zwane otwarcie polski na zachód, za czasów epoki Gierka a to z kolei pozwoliło na szerszy dostęp polskiej telewizji do nowoczesnych technologii w wolnego świata.Początkowo programy w kolorze nadawane były raz w tygodniu, ale od 6 grudnia 1971 roku już codziennie. Była to transmisja z obrad zjazdu PZPR.

Z powodu braków i kosztów samych odbiorników, kolorowa telewizja nie była dostępna dla szerokiej rzeszy polskich telewidzów.

1 listopada 1975 roku w Psarach-Kątach oddano do użytku pierwszą w kraju naziemną stację łączności satelitarnej, dzięki której znacznie poszerzyły się możliwości nadawcze TVP.

Po dłuższej przerwie w tworzeniu nowych ośrodków telewizyjnych,w 1985 roku powstał lolakny oddział telwizyjny w Lublinie, czyli TVP Lublin.


TVPhistoria.pl © 2013 Prawa autorskie zastrzeżone